Galeri

Dünyanın En Değerli Parası Hangisi

Dünya paralarının ciddi değişkenlik gösterdiği bu günlerde dünyanın en değerli parası hangisi ve Türk Lirası karşısındaki dünyanın en pahalı parası sıralaması ile birkaç bilgi vermeye çalışacağız.

Kurların aniden ciddi değişkenlik gösterdiği ve ekonomik dengelerin bozulduğu yıllarda ve günümüzde bu sıralama nasıl şekilleniyor ülkelerin para birimleri ile diğer makro ekonomik verileri arasında nasıl bir paralellik var birlikte incelemeye çalışacağız. 2018 yılı için sıralamanın nasıl olduğunu bilirsek 2019 ve gelecek yıllar içinde nasıl bir seyir izleyeceğini tahmin edebiliriz. Her ne kadar sadece para biri sıralaması ile yorum yapmak yanlış olsa da ülkeler arası kıyaslamalarda kullanabileceğimiz bir sıralama bize verebilir. Buradaki verilerin 10 Aralık 2018 TCMB satış kurlarını yansıttığını belirterek sıralamamıza geçelim.

Kuveyt Dinarı: 17.5016

kuveyt dinarı

Her zaman vurguladığımız Kuveyt dinarı tüm dönemlerin en değerli para birimi olma özelliğini koruyor. Mevcut fiyatı Türk Lirası karşısında 17.5016 ile en paramız karşısında en değerli para olarak görünüyor.

İngiliz Sterlini: 6.7365

Avrupa para birimleri arasında ki değerini diğerlerine göre korumayı başaran sterlin özellikle Euro ve Dolar karşısında her zaman gücünü gösteriyor. Zaman zaman İngiltere’nin Avrupa Birliği, Brexit gibi topluluklardaki yeri gündeme geldiğinde dalgalanma yaşasa da yine de önemli bir güce sahip.

EURO: 6.0397

Avrupa Birliği ortak para birimi olan Euro birliğine gücüne ve dolara karşı şekil almaya devam ediyor. Özellikle Euro/Dolar paritesinde ve sepet kur nezdinde bu yıl ne kadar güçlü olduğunu her zaman gösteri.

Amerikan Doları: 5.2905

Dış ticaret işlemlerimizin çoğunda kullandığımız doların bizim için ne kadar önemli olduğunu hatırlatmamıza gerek yok sanırım. Özellikle Türk lirası karşısındaki değeri ile başta dış ticaret dengemiz olmak üzere enflasyon, maliyetler, büyüme gibi bir çok kalemin yakın alakalı olduğunu görüyoruz. Bu nedenle doların seyri ülke ekonomiz açısından yakın ilgili olarak yerini koruyor.

100 Japon Yeni: 4.7074

Kanada Doları: 3.9792

Avustralya Doları: 3.8271

Bulgar Levası: 3.1053

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı