Banka-Kredi

Döviz ve Altın Makas Aralığı En Az Olan Bankalar

Bilindiği gibi bankalar döviz ve altın alım satımında bir marj koyarlar. Buna makas da denilebilir. Zaten döviz kurları da alış ve satış diye iki farklı kur olmasının sebebi de bundan kaynaklanmaktır. Bir şeyi alırken ve satarken iki taraf için de TCMB tarafından iki farklı kur olarak ilan edilir. Bu doğal olarak bankalar ve diğer döviz ve altın satıcılarına da yansımaktadır. Bu makas kimi zaman çok yakın seyrederken, kimi zaman da çok fazla açılmaktadır.

Döviz Makas Aralığı Nasıl Belirlenir

Döviz makas aralığı bankaların kendi sayfalarında ve internet bankacılığı sistemlerinde ilan edilen alış satış kurları arasındaki farktır. Bu mesai saatleri içerisinde ve olağan seyreden bir piyasada çok ciddi oranda değildir. Ama yüksek miktarda döviz alım satımı yapanlar için önem teşkil etmektedir. Her bankanın birbirine çok yakın olan hatta kuruşlarla ifade edilebilecek makas aralıkları bulunur. Bu nedenle hangi bankanın alış ve saatış arasındaki makas en düşük olduğuna bakmak için tüm banka kurlarına ayrı ayrı bakmak gerekir.

Hangi Bankanın Makas aralığı düşüktür?

Bir çok finansal üründe müşterilerine kolaylık sağlayan Ziraat Bankası bu konuda da bir adım önde olmuştur bence. Döviz makas aralığı en az olan banka benim deneyimlerime göre Ziraat Bankasıdır diyebilirim. Ama bunun farklı saat ve günlerde farklılık göstereceğini hatırlatalım. Sadece bu makasla alakalı değil hatta döviz hesapları için alınan hesap işletim ücretleri de bir o kadar önem arz ediyor. Bu tür kalemler bankaların sattığı bir hizmet, ürün olduğu için bunlardan da kar elde etmek isterler. Bankaların döviz ve altın hesapları için talep ettiği işletim ücretleri bile ciddi farklılık göstermektedir.

Dilerseniz elinizdeki dövizi doğrudan ATM’den Döviz Bozdurma şeklinde TL’ye çevilirebilirsiniz.

Altın Makas Aralığı Durumu Nasıldır

Altın da tıpkı döviz gibi işlem görür. Tek farklı daha çok kuyumcular bu işi üstlenmiştir. Ama bankalarda yine kendi hesapları üzerinden altın alım satımı yapmak isteyenler için çeşitli seçenekler sunmaktadır. Aynı şekilde altın makas aralığı en az olan banka yukarıda döviz için saydıklarımıza paralel olacaktır. Kuyumcular ise genellikle bir odaya tabi olurlar ve onlar için ilan olunan fiyatlar üzerinden altın alım satımı yaparlar. Özellikle işçilikli ürünlerde ve ziynet eşyası tarzında takılarda bu makas daha fazla açılabilir.

Kuyumcudan altın alıp satarken zarar etmemek için hangi bilezik modelleri tercih etmeniz gerektiğini anlatan güzel bir rehber hazırladık. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı