Ekonomi

Dolar Ne Olur? Uzman Yorumları!

Dolar ne olur son zamanların en çok merak uyandıran konularından bir tanesi. Hızla yükselen dolar arkasına bakmadan yükselmeye devam ediyor. Aynı yönde diğer kurlarda yükselse de doların gazını almak mümkün değil. Bunda en önemli sebep olarak güncel gelişmeler ve tüm dünyayı etkisi altına almış gelişmeler. Bu çerçevede değerlendirdiğimiz zaman da yükseliş için başka sebep aramaya gerek kalmıyor.

Dolar Ne Olur?

Dolar ne olur şu dönemde kestirmek gerçekten daha zor. Çünkü önümüzü göremediğimiz şu konjoktürde yarın için bile tahmin yapmak zorlaşıyor. Aslında daha çok analizlere dayalı yorum yapmak doğru olsa da onlarda dahi belirsizlikler bulunuyor. Başta enflasyon ve işsizlik gibi kalemlerin değişimleri etkili olabiliyor. İstikrarlı bir büyümenin olmaması da bir o kadar geçerli bir neden dolar tahmininde. Yani doları etkileyen bu temel değişkenleri yan yana koyduğumuz zaman sağlıklı bir dolar yorumu yapabiliriz. Ama yine de dolar ne olur, dolar yükselir mi gibi sorulara net cevap bulamamaktayız. Hatta dolar ne olur konusunda uzman yorumları okusak bile onların da kararsızlıklar içinde olduğunu görüyoruz.

Uzman Yorumları

Bir çok ekonomist, köşe yazarı ve ekonomi yorumcusu hepsi kendi tahmininde bulunuyor. Düşeceği ya da çıkacağı yönünde farklı görüşler bulunduğu aşikar. Ama hepsinin ortak görüşü belirttiğimiz belirsizlikler. Her ne kadar doların yönü hakkında yorumda bulunsalar da bir gün sonrası için net konuşmak mümkün değil. Çünkü güncel haline baktığımız zaman bile iniş ve çıkışların yoğun olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla dolar ne olur uzman yorumları ve düşünceleri inceleyerek kendinize mantıklı geleni kabul edip yatırımlarınızı değerlendirebilirsiniz.

Takip edebildiğim kadarıyla tüm uzman yorumları dünyadaki ve ülkemizdeki gel gitlerin hem ülke ekonomisinde hem de dolar fiyatı üzerinde önemli bir yer tutacağı yönünde. Sadece iç dinamikleri değil, dünya gündemini de yakından takip etmek gerektiği belirtiliyor.

Doları Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Aslında doları etkileyen faktörleri incelediğinizde sizde doların yönü hakkında kendi yorumunuzu yapabilirsiniz. En önemlisi ülkenin ekonomik ve siyasi gündemi en belirleyici etkendir. Özellikle dış politikadaki gelişmeler; ABD, Rusya ve Çin ile olan ilişkilerimiz ve komşular arasındaki uluslararası problemler temel belirleyici unsurlardandır. Bunların yanında ülke içindeki ekonomik göstergeler dolar hakkında yorumları kolaylaştırıyor. Çünkü bu ekonomik ve finansal sistemde tüm değişkenler birbiri ile alakalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı