Ekonomi

Devlet Destekli Alacak Sigortası

Kobiler için devlet destekli alacak sigortası ile alacaklarını alamayanlar için zararlarını karşılaması amacıyla devlet destekli alacak sigortası 1 Ocak itibariyle tüm kobiler için hayata geçiyor. Daha fazla ayrıntı için ve devlet destekli alacak sigortası nedir, nasıl işleyecek çalışmalar nasıl yürütülecek yakın zamanda göreceğiz. Şimdiki bilgilere göre;

Hazine ve Maliye Bakanlığının oluşturduğu bu sistem ile KOBİ’lerin alacakları garanti altına alınıyor. Bu yeni sigorta modeli ile devlet destekli bir alacak sigortası havuzu kurulacak. Bu sayede alacaklarını tahsil edemeyen kobiler alacaklarının önemli bir kısmını bu havuz tarafından karşılanacak.

Sistem Kimleri Kapsıyor
Devlet destekli alacak sigortası ilk aşamada mikro ve küçük ölçekli KOBİ’leri karşılayacak. Bu KOBİ’ler ise yapılacak risk değerlendirmesi sonucu belirlenecek. Bu sigorta modelinin uygulaması ve bu işlemler için operasyonları HALK Sigorta A.Ş yürütecek. Bir sigorta sistemi olduğundan bu yöndeki poliçelerin satışı sisteme dahil olan sigorta şirketleri tarafından yapılacak.

Bu sayede sistem kapsamında 120,180 veya 360güne kadar vadeli satışlar için teminat sağlanacak. Primlerin taksitli olarak ödenmesi mümkün olmakla birlikte peşin ödeyenlere yüzde 10 indirim uygulanacak.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Twitter üzerinden paylaşarak duyurdu. İşte sayın bakanın yaptığı o açıklama.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı