Kariyer

CV Devri Kapanıyor Mu

CV Hazırlama Bitti!

Hayatınızın hiçbir alanında CV hazırlamamış insanlara şahit oldunuz mu? Ne olduğunu dahi bilmeyenleri geçtim. Ne olduğunu ve önemini bilipte önemsemeyenler bir yana. Dünya üzerinde milyonlarca iş arayan insan varken siz hangi vasfınıza güvenerek CV hazırlamıyorsunuz? Sürekli olarak gazeteler ve haberlerden görürüz, “Daha önce hiç CV hazırlayıp iş başvurusu yapmadım” gibi söylemleri. Emin olun CV hazırlamak ve yeterlilik alanlarınızı daha önceden bahsedip bir köşeye koymak hayatınızın en büyük yatırımı olacaktır. İş ağınız ne kadar geniş olursa olsun, birkaç küçük aksilik yüzünden bütün iş hayatınızın rengi değişebilir. Bunların başında da güçlü bir şekilde oluşturulamamış cvdir.

Ne diyelim bu bir hayat yarışı da olsa her zaman bu yarışa ayak uydurmak zorundayız. 10 yıl boyunca şirketini yönetmiş ve daha öncesinde kurmak ve büyütebilmek için belirli sınavlardan geçmiş insanlar bile gün gelince kendi şirketinden kovulabiliyor. En basit örneği ise Steve Jobs’tur. Steve Jobs yıllarca uğraştığı ve didindiği, gözü gibi bakıp büyütmeye çalıştığı şirketi Apple’dan kovulmuştu.

SWOT Analizi Hazırlamak

Böylesine başarılı bir girişimci ve pazarlamacı dahi kendi şirketinden kovulabiliyorsa sizin kovulmamak için düşünceleriniz nedir? Bir şirketin CEO’su olmanız bir şey değiştirmez maalesef. Networkunuz ne kadar geniş olursa olsun her zaman CV hazırlamalı ve köşeye bırakmalısınız. Hiçbir işe yaramasa dahi CV, sizin neler yapabildiğinizi anlatan çok kaliteli bir SWOT analizi olmaktadır. SWOT analizleri sizlerin hangi vasıflara ait olduğunuzu ve neleri başarabileceğinizi gösteren bir kişisel analizdir. Bu analiz ile kariyerinize, rakiplerinize ve en önemlisi kendinize yeniden yön verebilir bu yöne göre hareket edebilirsiniz. Bugün ne kadar başarılı olduğunuzun bir önemi yoktur.

Gelecekte ne kadar başarısız olabileceğinizi görmedikten sonra başarılarınızın hiçbir önemi yoktur. Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates’in dahi bir CV’si bulunmaktadır. İçerisinde kurduğu şirketlerden ve başarılarından bahseden ve herhangi bir yere kendisini temsilen verebileceği bir kâğıt parçası. CV’ler sizi sözlü olarak en iyi yansıtan ürünlerdir. Bunun illa bir kağıt parçası olmasına gerek yok. Bilişim dünyası ile yakından ilgilenen insanların yeni nesil CV’leri adları ve soyadları ile kaydedilmiş alan adlarından oluşan CV tasarımlı web siteleri.

Sadece iş kapmaya çalışırken değil, kendinizi tanımanın da en mantıklı yolu SWOT analizi hazırlamak ve CV hazırlamaktır. Eğer kendinizi tanımıyor ve neler yaptığınızı bir an olsun hatırlayamıyorsanız en mantıklı yol tabi ki de sizi sizden daha iyi anlatabilecek olan CV hazırlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı