Ana Sayfa Üniversite İktisat Ceteris Paribus Nedir

Ceteris Paribus Nedir

Ceteris Paribus

İktisada girişin temel prensiplerinden biriside ceteris paribus varsayımıdır. İktisat teorilerinde adını sıklıkla duyduğunuz ceteris paribus nedir açıklamaya çalışalım.
Ceteris Paribus, iktisat teorileri diğer şartlar sabitken varsayımı altında geliştirilir. Bu varsayıma göre, bir olgu açıklanırken onu etkileyen değişkenlerin sadece birini değişken kabul edip diğerlerini sabit tuttuğumuz anlamına gelmektedir. Bu analizleri basitleştirmek için ortaya atılmış bir varsayımdır. Oysa gerçekte tüm değişkenlerin birden sabit olmadığı durumlar görülmektedir.

Ceteri Paribus Nedir

Bir örnekle ceteris paribus varsayımını açıklayalım. Bir ürünün fiyatını yarı yarıya düşürdüğümüz zaman bu varsayıma göre sadece fiyatı değiştirip diğer olabilecek ihtimalleri sabit tuttuğumuz zaman ürün satış miktarının da iki katına çıkmasını bekleriz. Oysa başka faktörlerden dolayı satış miktarı iki katına çıkmayabilir. İşte hesaba katamadığımız diğer değişkenleri ceteris paribus varsayımı ile sabit tutarak varsayımlar oluştururuz. Örneğin bu varsayım kişilerin zevk ve tercihlerini, marjinal faydalarını, diğer malların fiyatlarını, geliri vs hesaba katmamaktadır.

Ceteris Paribus Ne Demek

Ceteris Paribus, iktisatın pozitif yanının çok sık başvurduğu bir varsayım olsa da, sosyal iktisat durumun öyle olmadığının farkında. Bu nedenle teoriden ve varsayımdan öteye gidememiştir. Yine de iktisatçıların teorilerini açıklarken sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir. Özellikle iktisatta arz talep denkleminin temelini oluşturmaktadır. Yukarıda açıkladığımız örnekte olduğu gibi talep denkleminin değişkenlerinden sadece fiyatı değiştirme durumunu hesaba katmıştır. O nedenle talep ve arz denkleminin her zaman doğru veri veremeyeceği ortadadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Eklenenler

Konkordato Nedir? Konkordato İlan Eden Firmalar

Son zamanlarda adını pek sık duyduğumuz konkordato özellikle çalkantılı ekonomik dönemlerde karşımıza...

Eksik Rekabet Piyasası

Ekonomide tam rekabet koşullarının sağlanmadığı daha aksak olan piyasalara eksik rekabet piyasası...

Marjinal Tüketim Eğilimi (MPC)

Teoride gelirde meydana gelen artışın tüketim harcamalarını da arttırdığı bilinmektedir. Gelirdeki değişme...

Toplam Maliyet Formülü

Mikro iktisatta üretim teorisinde Toplam maliyet, toplam sabit maliyetler ve toplam değişken...