Ceteris Paribus Nedir

0
1566

Ceteris Paribus

İktisada girişin temel prensiplerinden biriside ceteris paribus varsayımıdır. İktisat teorilerinde adını sıklıkla duyduğunuz ceteris paribus nedir açıklamaya çalışalım.
Ceteris Paribus, iktisat teorileri diğer şartlar sabitken varsayımı altında geliştirilir. Bu varsayıma göre, bir olgu açıklanırken onu etkileyen değişkenlerin sadece birini değişken kabul edip diğerlerini sabit tuttuğumuz anlamına gelmektedir. Bu analizleri basitleştirmek için ortaya atılmış bir varsayımdır. Oysa gerçekte tüm değişkenlerin birden sabit olmadığı durumlar görülmektedir.

Ceteri Paribus Nedir

Bir örnekle ceteris paribus varsayımını açıklayalım. Bir ürünün fiyatını yarı yarıya düşürdüğümüz zaman bu varsayıma göre sadece fiyatı değiştirip diğer olabilecek ihtimalleri sabit tuttuğumuz zaman ürün satış miktarının da iki katına çıkmasını bekleriz. Oysa başka faktörlerden dolayı satış miktarı iki katına çıkmayabilir. İşte hesaba katamadığımız diğer değişkenleri ceteris paribus varsayımı ile sabit tutarak varsayımlar oluştururuz. Örneğin bu varsayım kişilerin zevk ve tercihlerini, marjinal faydalarını, diğer malların fiyatlarını, geliri vs hesaba katmamaktadır.

Ceteris Paribus, iktisatın pozitif yanının çok sık başvurduğu bir varsayım olsa da, sosyal iktisat durumun öyle olmadığının farkında. Bu nedenle teoriden ve varsayımdan öteye gidememiştir. Yine de iktisatçıların teorilerini açıklarken sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir. Özellikle iktisatta arz talep denkleminin temelini oluşturmaktadır. Yukarıda açıkladığımız örnekte olduğu gibi talep denkleminin değişkenlerinden sadece fiyatı değiştirme durumunu hesaba katmıştır. O nedenle talep ve arz denkleminin her zaman doğru veri veremeyeceği ortadadır.

Cevap Ver

Yorumunuzu yazınız!
adınızı yazın