Borsa

Borsa’da Yabancı Takas Oranı ve Önemi

Borsa’da işlem yapanların yakından takip ettiği yabancı takas oranı borsanın yönü hakkında önemli veriler veriyor. Gerek Bist100 endeksi gerekse hisse bazında yabancı takas oranına göre yorum yapmak bir klişe haline gelmiş durumda. Peki ama sadece borsada yabancı takası neden bu kadar önemli. Yabancıların alım satımını gösteren bu takas oranı bize ne anlatır.

Yabancı takas oranı, BİST verilerine göre yabancı yatırımcıların yer aldığı veriyi göstermektedir. Yani tüm yatırımcılar içinde, bireysel, yerli kurumlar, emeklilik fonları ve yabancı yatırımcılar ile aracı kurumlar içindeki payıdır. Yani onlarda birer oyuncu olarak piyasada yer alıyorlar ve alım satım yapıyorlar. Özellikle ellerinin finansal açıdan daha güçlü olduğu zamanlarda daha ciddi yön verebilmektedirler.

Yabancı Takas Oranı Neden Önemlidir

Bu aslında bir teknik ya da temel analizden öte bir algı seçeneğidir. Eğer yabancılar bir hisse üzerinde ilgi gösterir ve sürekli almaya devam ederse o hissenin yükseleceği beklentisi oluşturur. Aynı şekilde BİST tarafında da bu durum geçerlidir. Yabancı yatırımcıların artan miktarda para girişi yapmaları işlerin iyi gittiği, yabancıların çekinmeden borsaya yatırım yaptığını gösterir. 2019 yılı içerisinde yüzde 66’ya kadar yükselen yabancı takas oranı yıl içindeki siyasi ve ekonomik gelişmelere paralel olarak yüzde 60’a kadar gerilemiş durumda.

Yabancı Takasının Hisse/Borsa üzerindeki etkisi

Bu daha önce de bahsettiğimiz gibi bir beklenti meselesidir. Alım-Satım üzerine kurulu bir mekanikte tek başına bir etken değildir. Yabancıların 1 lotu daha değerli değildir. Yabancı takas oranı arttığı halde düşen hisseler olabildiği gibi aksi durum da geçerlidir. Sadece kısa vadeli hareketlerde onların pozisyonlarına göre şekil alabilen yatırımcı profili olduğundan kısa da olsa etkisi görülmektedir. Bu alımın ancak uzun süreli ve ciddi oranda olması ancak uzun vadeli bir etki yaratabilecektir.

2016-2017 yıllarında yabancı takas oranı Bist100 durumu.

Yabancı Takası Neden Önemlidir

Bu konuda özellikle yabancı yatırımcıların ülkemizde yatırım yapılabilirliği konusunda bakış açısını yansıtır. Çünkü parasını daha çok para kazanmak için dahi olsa ülke borsasına kazandırması oldukça önemlidir. Özellikle şirketlerin finansman kaynağı konusunda daha ucuz kaynak bulmasına yardımcı olabilir.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının Moodys, Fitch, SP gibi ülke ve finansal piyasalar üzerine verdiği notlar ülkelerde yatırım yapılabilirliği konusunda önemli fikirler vermektedir. Bu nedenledir ki yabancı takas oranı ve bir ülkenin kredi notları ve CDS primi oldukça önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu