Borsa

Borsa’da Algoritma İşlemlerinin Gelişimi

Borsanın algoritmik işlemlerin yani robotlar tarafından gerçekleştirilen ve belli bir emir komutuna göre gerçekleşen işlemlerin gelişimi ve günümüzde geldiği yeri anlatan kısa bir araştırma. Borsanın günlük işleyişini, daha doğrusu işlemlerin hangi boyutlara geldiğini anlatmak için bir kaç faydalı paylaşıma yer vereceğim. Yani aslında siz bir işlem yaparken arka planında nelerin olduğunu ve algoritmik işlemlerin hangi boyuta geldiğini gösteriyor.

Twitter’da benim de yakından takip ettiğim beş.yüz.yedi yani ekonominin 140Journos’u olarak gördüğüm hesap yine çarpıcı bir araştırmaya yer vermiş.

1. video yarım saniyelik borsa işlemlerini gösteriyor. yarım saniye de 1200emir ve 215 gerçekleşen işlem.

Bunu hayretler içerisinde izlediyseniz o botutlara, hacimlere nereden geldiğimizi kısaca özetleyen aşağıdaki bu tweet dizisini okumanızı tavsiye ederim.
Borsada Robotik ve algoritmik işlemlerin aldığı yolu gösteriyor. Özellikle araştırmanın konusu küresel oyuncular arasında bankaları geride bırakan bir işlem hacmiyle XTX’in başarısına yer vermek gerekiyor. Sadece robotik işlem yapan ve bir çok dev bankayı geride bırakırken ki başarısı nedir? Kesinlikle bilgisayar, algoritma, robot ve matematik!

Okumaya üşenenler için ve biz finansçıları da yakından ilgilendiren bir konuya özellikle vurgu yapayım. Bu başarının arkasında sizce dünyanın en önemli finansçıları mı var? Eğer öyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü söz konusu robotik işlem ve algoritma olduğundan dolayı en büyük pay bilgisayar mühendisleri ve matematikçilere ait.

Bu konuda benim yorumum ise mahalle bakkalının AVM’ler ile olan mücadelesine benziyor. Finans dünyasının da bilgisayar ve matematikçilerle hem iç içe olduğunu hem de rekabet halinde olduğunu gösteriyor. Klasik anlamda teknik ve temel analiz yorumlayan finansçıların çok daha fazla çalışması gerektiğini gösteriyor.


Bloomberg’in haberine göre;

“Günlük $150 milyar işlem hacmi yapabilen kurumda finansçı tek tük. Matematik veya bilgisayar okumayana algo’cularda iş yok.”

beş.yüz.yedi

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-12-05/math-whiz-trades-without-humans-to-build-a-700-million-fortune

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı