Banka-Kredi

Bireysel Emeklilik İptali ve Para İadesi

Bireysel emeklilik iptali BES sistemi çıktıktan sonra bir çok kişinin araştırmaya başladığı bir şey. Çünkü insanlar BES sistemine bilerek veya zorunlu olarak dahil olduktan sonra çeşitli nedenlerden dolayı çıkmak isteyebilirler. Bizde bireysel emeklilik iptali ve para iadesi süreci hakkında bir kaç açıklamada bulunarak sizlere yardımcı olmaya çalışalım.

BES Nasıl İptal Edilir

Öncelikle BES nasıl iptal edilir geçmeden önce bir konuya değinmek istiyorum. BES’i iptal etmeniz durumunda bu sisteme katılarak elde ettiğiniz bazı haklarınızdan vaz geçmiş olabileceğinizi hatırlatalım. Size başta sunulan çeşitli katkı ve promasyonlar erken iptal durumunda hak kaybı yaşayabilirsiniz. Bu size önceden bildirilen, sizin de kabul ettiğiniz şeyler olabilir. Hatırlatmakta fayda gördük. Peki bes nasıl iptal edilir ve para iadesi nasıl talep edilir, açıklayalım.

Öncelikle BES iptal ettirmek için hangi sigorta şirketi ile çalışıyorsanız o şirketin sayfasını ziyaret ederek ya da müşteri hizmetlerini arayarak talepte bulunmanız gerekiyor. Örneğin Akbank, Garanti Bankası, Yapıkredi, Alianz Sigorta, Ziraat Sigorta, Halk sigorta, Anadolu Hayat gibi sigorta şirketleri mevcut. Eğer otomotik BES sistemine iş yeriniz tarafından otomotik dahil edildiyseniz insan kaynakları departmanına hangi şirket ile çalıştığınızı sorabilirsiniz. Yani herkesin ortak tek bir merkezden çalıştığı bir sistem değildir. Çalıştığınız kurumu tespit ettikten sonra onlara bireysel emeklilik nasıl iptal edilir şeklinde sorunuzu yönelterek yanıt alabilirsiniz. Her kurumun iptal şekli ve yolu farklı olabilir. Eğer telefonla yapmak istiyorsanız bireysel emeklilik iptal etme numarası kurumların internet sitelerinde yer alır. Genellikle bir kaç basit adımda iptal başvurunuz işleme alınır ve kısa sürede bireysel emeklilik iptali para iadesi süreci başlar. Bazı durumlarda sizden dilekçe şeklinde yazılı talepte bulunabilirler. Onlara bu dilekçenizi mail ya da fax yolu ile iletmeniz gerekebilir.

Para İadesi Ne Zaman Yapılır

Başvurunuzu aldıktan sonra genellikle iki hafta içerisinde iade ödemesi yapılır. Daha önce sizden kesilmiş olan ana paranız ve sözleşmenize bağlı olan elde etmiş olabileceğiniz haklarınız yine aynı şekilde size iade edilir. Genellikle kesinti yapılan maaş hesabınıza ödeme yapılsa da sizden tekrar İBAN numarası talep edilebilir.

Bireysel Emeklilik İptali Numarası

Bunun için izlemeniz gereken en doğru yol doğrudan aracı sigorta şirketini ya da bankayı arayarak en doğru numarayı almak olacaktır. Buradan doğrudan bir numara verip yönlendirme yapmak istemediğimizden numara yazmadık. Sizde kişisel verilerinizin güvenliği için doğrudan resmi kanallardan iletişim kurarak iptal talebinde bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu