İş Fikirleri

Bayilik Alarak İş Kurmak Mantıklı mı

İş hayatına atılıp iş kurmak isteyenler genellikle ilk olarak bir markanın, firmanın bayiliğini alarak işe başlamak isterler. Çünkü bir marka yaratmak her zaman bilinen bir marka ile devam etmekten daha zordur. Bu nedenledir ki bilinen popüler bir markanın çatısı altına girip iş kurmak mantıklı görünüyor.

Özellikle her yerde karşımıza çıkan, her il ve ilçede olabilecek öyle markalar var ki bunları bilmeyen yoktur. Televizyonda dönen reklamlar sayesinde inanılmaz bir marka bilinirliği oluşturur tüketicide. Hal böyle olunca da onların bu avantajından faydalanmak gerekir. Bu nedenle bir firmanın bayiliğini alarak işe koyulmak iyi bir başlangıç olabilir.

Hangi Markanın Bayiliğini Almalı
Bu aslında sizin kuracağınız işle ve sizin daha önce yaptığınız etüd çalışmasına bağlıdır. Yani bir markayı çok popüler diye tercih etmek tek başına mantıklı değildir. Örneğin bir sokakta aynı sektörden, markadan 3-4 tane mağaza var ise bir tane daha açmak akıllıca olmayabilir. Onun yerine o bölgede hatta ilçede olmayan ama talep gören bayilikleri tercih etmek gerekir. Bu konuda iyi bir Pazar araştırması, tüketici profili analizi gibi etütler yapmakta fayda var.

Özellikle daha önce hiç açılmamış tüketicilerin o bölgede denk gelmediği ama ilgi görebileceğini düşündüğünüz ürünlere yönelmek oldukça akıllıdır. Sadece satmak için ürün olarak düşünmemek gerekir. Bu her türlü gıda, beslenme, tüketim veya hizmet ürünü olabilir. Akıllıca yapılacak bir bayilik seçimi sizi ileri derecede öne atabilir. Hatta rakiplerinizin bir anda önüne geçebilirsiniz. Tek yapmanız gereken doğru sektörde doğru markayı seçmek.

Bayilik almanın dezavantajları neler olabilir
Aslında son derece avantajlı bir seçim olsa da olumsuz yanları da olabilir bayilik sisteminin. En başta markaya ödediğiniz bayilik/franchising ücreti daha işe başlamadan size maliyet oluşturacaktır. Belki de başka amaçla kullanacağınız bu sermayeyi firmaya vermek durumundasınız. Hatta bazı markaların aylık/yıllık ciro üzerinden komisyon talep ettiğini de biliyoruz. Bu gibi seçeneklere rağmen kazancınızın çok olacağını düşünüyorsanız sorun yok.

Ayrıca o markanın konseptinden ve ürünlerinden dışarı çıkamadığınızdan dolayı belki de ürün yelpazenizde ve müşteri kitlenizde bir daralma yaşayabilirsiniz. Bazı tüketiciler, müşteriler bu klişe her yerde karşısına çıkan ürün ve markalardan sıkılmış olabilir. Onların bu problemini de onlara yenilikler sunarak aşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu