Bilgi

Bankamatikten Para Yatırma ve Çekme Limiti

Bildiğiniz üzere bankamatikler bankaların hızlı para yatırma ve çekme için sundukları sabit, küçük şube gibidir. Size verilen kartla ATM’ler üzerinden bir çok işlemi şubeye gitmeden yapabilirsiniz. Gerçi günümüzde artık bir çok işlem kartsız şekilde hatta cep telefonları aracılığıyla da yapılsa temel mantık hesap ya da kredi kartı aracılığıyla işlemektedir. En iyi tarafı ise 7/24 ihtiyaç duyduğunuz her zaman kullanabilmeniz. Bence bankaların müşterilerine sunduğu en büyük ayrıcalık diyebiliriz. Bir çoğumuz en yakın ATM’ye giderken özellikle para ihtiyacımız olduğunda daha iyi anlıyoruz.

Bankamatikten Para Yatırma

Bankamatikten para yatırma işlemi şubeye gitmeden yapabileceğim en faydalı hizmetlerden birtanesidir. Çoğu zaman şubeye gitmek zorunda kalıp bir de sıra beklediğimizi düşünürsek ayrıca bu işlemi sadece banka açıkken yapmak gerektiğinden  çoğu zaman zahmetli ve sıkıcı bir iş olabiliyor. Bunun yerine ATM’den kolayca para yatırma işlemi gerçekleştirebiliriz. Doğrudan istediğiniz hesaba para yatırabilir, kart borçlarınızı ödeyebilir ve diğer bir çok işleminizi para yatırarak yapabilirsiniz.

ATM’den Para Yatırma

ATM’den para yatırırken limitler dahilinde ve ATM kapasitesi oranında işlem yapabilirsiniz. Para yatırma haznesinden dolayı banknot yani kağıt para yatırma miktarınız kısıtlı olabilir. ATM’lerden 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 TL’lik banknotlar ile para yatırma işlemi gerçekleştirilir. ATM’den en fazla belirli bir miktar para yatırılabilir. Çoğunlukla bankamatikten para yatırma limiti 30 banknot ile sınırlıdır. Tabi yeni sistem cihazlar ile bu miktar arttırılmış olabilir. Her geçen gün bankacılık ürünleri ile birlikte ATM’lerin fonksiyonları ve kullanım alanları da yaygınlaşıyor. Eskiden sadece banka önlerinde görebildiğimiz bu cihazları artık her sokakta görme imkanımız var.

Bankamatikten Para Çekme

Bu işlem ile kendi bankanıza ait ya da bir başka bankanın ATM’si üzerinden hesabınızdaki parayı çekme sistemiyle çalışmaktadır. Kendi bankanız ile işlemleri ücretsiz yapabilirken başka bankanın ATM’sini kullanmak için işlemlerinize göre komisyon ödeyebilirsiniz. Genellikle ATM’den para çekmek için hesabınızda bakiye olması lazım. Ama günümüzde çıkan çeşitli bankacılık ürünleri aracılığıyla ya kredi kartınızdan ya da ek hesap olarak tanımlanan hesaplarınızdan para çekebilirsiniz. Tabi bunlar birer kredi ürünü olduğu için karşılığında faiz ve komisyonlar ödeyebilirsiniz. Bankamatikten para çekme limiti de aynı şekilde belirli limitler dahilinde gerçekleştirilir. Çoğu kez tek seferde 1500TL olmak üzere günlük belli miktar para çekebilirsiniz. Buradaki amaç her müşteriye hizmet verebilmek için bunu kısıtlamaktır.

ATM’leri kullanarak Döviz bozdurabileceğinizi biliyor musunuz? ATM’den Döviz Bozdurma işlemi yazımı (resimli) okuyarak öğrenebilirsiniz.

Önemli bir hatırlatma yapmak gerekirse; günümüzde her banka kendi ATM’si ile hizmet vermektedir. Başka bir banka kartınızla işlem yapmak istediğinizde genellikle ek ücret veya komisyon ödersiniz. Günümüzde bazı bankalar bunu da aşarak kendi aralarında yaptığı anlaşmalarla buna da çözüm getirdi. Yani Ortak ATM anlayışıyla birden çok banka işlemin aynı yerden yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı