Banka-Kredi

Banka Kara Listesi ve Kara Listeden Çıkmak

Bankalar kredi ve kredi kartı verirken belirledikleri bazı kriterlere göre bir banka kara listesi oluştururlar. Bu kara listede olanlar genellikle daha önceki kredi ve kredi kartı tecrübelerinde yasal mevzuat gereği düzenli ödeme yapamadıkları için yer alırlar. Özellikle kullanılan kredilerin geri ödenmesinde aksaklık yapanlar tekrar kredi kullanmak istediklerinde karşılarına çıkar.

İnsanlar bazen gelirinden fazla kredi kullanabilir ya da kredi kartı limitlerini sonuna kadar doldurup harcama yapabilirler. Bu durumda bunların geri ödenmesinde sorun yaşamaları halinde başta bankalar olmak üzere bir çok finans kuruluşu ile sorun yaşarlar ki bu durum avukatlık ve icralık olma boyutuna kadar gitmektedir. Siz yüklenmiş olduğunuz bu borcu ödemeniz durumunda dahi ilerleyen dönemlerde karşınıza çıkacaktır. Sonuçta maddi bir borç yükü olduğundan dolayı tekrar borçlanmak istediğinizde ilk seferki gibi kolay kredi kullanamayacağınız kesindir.

Her ne kadar günümüzde artık bir SMS ile dahi kredi kullanımı mümkünken banka kara listesinde olupta banka sicili bozuk olanlar değil SMS yeni bir işe girmeleri, düzenli maaş alması halinde bile geçmişleri belirli bir süre peşini bırakmaz. Kara listeden çıkmak için bir çok şey yapmanız gerekebilir.

Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapmalıyız
Borcunuzu Kapatın: Bunun için başta mevcut borcunuzu tamamen kapatmanız gerekir. Eğer dosyanız bankadan çıkmış ve avukata intikal etmişse zaten avukat sizinle bir şekilde iletişim kurup borcun ödenmesi için uğraşacaktır. İş bankadan çıktığı zaman aracı avukat olup bir şekilde onla orta yolu bulup kredi ya da kredi kartı borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Eğer varsa borcunuzun tamamını ödeyerek işlemi sonlandırıp borçtan kurtulun.

Düzenli gelir elde edin: Bankalar size kredi verirken genellikle bir banka aracılığıyla elde ettiğiniz gelirlere bakar. O nedenle bir düzenli işe girmeniz ve maaş bordrolu olarak çalışmanız önemlidir. Özellikle maaşınızı elden almak yerine bir banka aracılığıyla hesabınıza geçmesine özen gösterin. Bu şekilde banka artık sizin ekonomik durumunuzun iyileştiğini ve para kazanmaya başladığınızı görecektir.

Yeni Finansal İşlemler yapın: Kara listeden çıkmak ve yeniden kredi kullanıp, kredi kartı alabilmek için bu gelirinizi bankalar aracılığıyla finansallaştırın. Örneğin uzun süre banka hesabınızda para bekletin. Bankalar aracılığıyla onlara işlemler yapın. Mesela faturalarınızı bankaları kullanarak ödeyin ya da otomatik ödeme talimatları verin. Bu her ne kadar doğrudan bir seçenek olmasa da yine de olumlu izlenim yaratacaktır.

Bu işlemleri yapıp banka kara listesinden çıktıktan sonra ya da size verilen bir ceza süresinin sonuna geldiğinizde artık bankalar aracılığıyla yeni krediler kullanabilir ve kredi kartı başvurusu yaparak kredi kartına sahip olabilirsiniz. Gerektiğinde ara ara bankaları arayarak banka kara listesinde olup olmadığınızı sorgulayın. Banka kara listesi sorgulama için bankalara kredi başvurusu yapınız. Eğer ön onayı geçmeniz durumunda şubelere gidip görüşün. Bu şekilde onlar size kara listede olup olmadığınız hakkında detaylı bilgi verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı