Borsa

Çalıştığınız Aracı Kurum Batarsa Yatırımlarınız Ne Olur

Bu soruyu ilk ben merak ettiğim için araştırmıştım. Henüz borsada yeni olduğum zamanlar pay piyasalarında işlem yapmak için ilk adımlarımı attığımda düşünmüştüm. Daha doğrusu hangi aracı kurumla çalışmalıyım diye düşünürken bu tür sorularda aklıma geldiğinden aynı soruyu yeni yatırımcıların da merak edeceğini düşündüğüm için yazma gereği duydum.


Çalıştığınız aracı kurum kapanırsa ya da batarsa sizin yatırımlarınız ne olur?
Öncelikle konuya şöyle başlarsak gerisini zaten sizde tahmin edebilirsiniz. Teknik olarak aracı kurumlar yatırım tercihlerinizi sizin adınıza gerçekleştiren sizden aldığı emirleri Borsaya ya da daha doğru ifadeyle Merkezi Kayıt İstanbul’a ileterek bu yatırım araçlarını, hisse senedi, fon vb, almanızda aracılık yapmaktadır. Sistem şu şekilde işliyor;

Bir hisse senedi aldığınız zaman bir aracı kurumdan hesap açıyorsunuz. Bu aracı kurumda sizin adınıza Merkezi Kayıt İstanbul sisteminde sizin adınıza sadece 1 tane olacak şekilde hesap açılmasını sağlıyor. Artık sizin ana hesabınız MKK sisteminde bulunmaktadır. Kaç tane aracı kurumla çalışırsanız çalışın tüm hisse senetleriniz MKK sisteminde sizin adınıza kayıtlıdır. Hal böyle olunca sizin dolaylı muhatabınız kesinlikle MKK’dır. Aracı kurum sadece işlemlerinizde size aracılık eden taraftır. Hisse Senetleriniz artık MKK sisteminde sizin adınız kayıtlı ve güvence altındadır.

MKK Sistemindeki bilgilerinizi ve yatırımlarınızı nasıl görebilirsiniz? blank

Öncelikle ben aracı kurumlara güvensem de yine de gözümle görmek isterim derseniz www.mkk.com.tr adresine girerek daha önceden MKK’dan size posta yoluyla bir zarf içerisinde kullanıcı adı ve şifreniz gelmiş olacak. İster o şifre ile isterseniz e-devlet bilgilerinizle sisteme giriş yaparak yatırımlarınız hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. İsterseniz önlem amacıyla bir dizi güvenlik adımı da uygulayarak alım-satım, devir gibi işlemlerde uyarı mesajları alabilirsiniz. Daha bahsedemediğimiz birçok özellik yine o sayfada yer almaktadır.

blank
Yani sonuç olarak aracı kurum seçiminde elbette dikkat ettiğimiz bir çok unsur var. Başta aracı kurum komisyon oranları olmak üzere, sağladığı veri paketleri, emir işlemleri hızlılığı ve kolaylığı ya da piyasa araştırmaları, teknik ve temel analizleri gibi seçeneklere göre seçiyoruz. Bu konuda da endişesi olan arkadaşlar için basit bir giriş bilgisi olacağı düşüncesindeyiz.

4 Yorum

  1. Yazdiginiz yazi ve bilgilerden dolayi cok tesekurler. aracı kurumlar vasıtası ile yurtdışı borsalarında almış olduğumuz hisse senetlerini nasil takip edebiliriz yada gorebiliriz yani turkiyede MKK dan takip edebilicegimizi soylediniz orengin NYSE de aldigim bir hisse senedini nasil takip edebilirim? hesabin benim adima acildigini ve bir risk olmadigini nasil takip edebiliriz?

    1. Açıkçası tam olarak bende bilmiyorum ama araştıracağım. Muhtemelen yurt dışı işlem yetkisi verdiğimiz kurum adına kayıtlı olarak görünür. O ülkede yerleşik olmadığımız doğrudan menkul/gayrımenkul alma hakkımız olmayabilir. Aracı kurumlar üzerinden bu işlemi sağlıyor olabilirler. Bunu tam olarak aracı kurumlara danışıp net bilgi almakta fayda var.

  2. Peki aracı kurumlar vasıtası ile yurtdışı borsalarında almış olduğumuz hisse senetleri için nasıl bir senaryo olabilir?

    1. Bu soru Saklama Hizmetleri kapsamında şöyle cevaplanır. Aldığınız yabancı kıymetler yurt dışı saklama kuruluşlarında sizin adınıza veya size aracılık eden kuruluş adına saklanır. Yani MKK ile aynı prensip geçerlidir. Siz yurt dışından bir kıymet almak istediğiniz zaman aracı kurum tarafından risk bildirim formu imzalanır. Bu da onun kapsamındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu