Ana Sayfa Ekonomi Borsa Çalıştığınız Aracı Kurum Batarsa Yatırımlarınız Ne Olur

Çalıştığınız Aracı Kurum Batarsa Yatırımlarınız Ne Olur

Bu soruyu ilk ben merak ettiğim için araştırmıştım. Henüz borsada yeni olduğum zamanlar pay piyasalarında işlem yapmak için ilk adımlarımı attığımda düşünmüştüm. Daha doğrusu hangi aracı kurumla çalışmalıyım diye düşünürken bu tür sorularda aklıma geldiğinden aynı soruyu yeni yatırımcıların da merak edeceğini düşündüğüm için yazma gereği duydum.


Çalıştığınız aracı kurum kapanırsa ya da batarsa sizin yatırımlarınız ne olur?
Öncelikle konuya şöyle başlarsak gerisini zaten sizde tahmin edebilirsiniz. Teknik olarak aracı kurumlar yatırım tercihlerinizi sizin adınıza gerçekleştiren sizden aldığı emirleri Borsaya ya da daha doğru ifadeyle Merkezi Kayıt İstanbul’a ileterek bu yatırım araçlarını, hisse senedi, fon vb, almanızda aracılık yapmaktadır. Sistem şu şekilde işliyor;

Bir hisse senedi aldığınız zaman bir aracı kurumdan hesap açıyorsunuz. Bu aracı kurumda sizin adınıza Merkezi Kayıt İstanbul sisteminde sizin adınıza sadece 1 tane olacak şekilde hesap açılmasını sağlıyor. Artık sizin ana hesabınız MKK sisteminde bulunmaktadır. Kaç tane aracı kurumla çalışırsanız çalışın tüm hisse senetleriniz MKK sisteminde sizin adınıza kayıtlıdır. Hal böyle olunca sizin dolaylı muhatabınız kesinlikle MKK’dır. Aracı kurum sadece işlemlerinizde size aracılık eden taraftır. Hisse Senetleriniz artık MKK sisteminde sizin adınız kayıtlı ve güvence altındadır.

MKK Sistemindeki bilgilerinizi ve yatırımlarınızı nasıl görebilirsiniz? 

Öncelikle ben aracı kurumlara güvensem de yine de gözümle görmek isterim derseniz www.mkk.com.tr adresine girerek daha önceden MKK’dan size posta yoluyla bir zarf içerisinde kullanıcı adı ve şifreniz gelmiş olacak. İster o şifre ile isterseniz e-devlet bilgilerinizle sisteme giriş yaparak yatırımlarınız hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. İsterseniz önlem amacıyla bir dizi güvenlik adımı da uygulayarak alım-satım, devir gibi işlemlerde uyarı mesajları alabilirsiniz. Daha bahsedemediğimiz birçok özellik yine o sayfada yer almaktadır.


Yani sonuç olarak aracı kurum seçiminde elbette dikkat ettiğimiz bir çok unsur var. Başta aracı kurum komisyon oranları olmak üzere, sağladığı veri paketleri, emir işlemleri hızlılığı ve kolaylığı ya da piyasa araştırmaları, teknik ve temel analizleri gibi seçeneklere göre seçiyoruz. Bu konuda da endişesi olan arkadaşlar için basit bir giriş bilgisi olacağı düşüncesindeyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Eklenenler

Konkordato Nedir? Konkordato İlan Eden Firmalar

Son zamanlarda adını pek sık duyduğumuz konkordato özellikle çalkantılı ekonomik dönemlerde karşımıza...

Eksik Rekabet Piyasası

Ekonomide tam rekabet koşullarının sağlanmadığı daha aksak olan piyasalara eksik rekabet piyasası...

Marjinal Tüketim Eğilimi (MPC)

Teoride gelirde meydana gelen artışın tüketim harcamalarını da arttırdığı bilinmektedir. Gelirdeki değişme...

Toplam Maliyet Formülü

Mikro iktisatta üretim teorisinde Toplam maliyet, toplam sabit maliyetler ve toplam değişken...