Ekonomi

Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası

Altın yatırımı, birikimleri için altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası hakkında Hazine ve Maliye Bakanı sayın Berat Albayrak Twitter üzerinden müjdeyi verdi. Başlangıçta 5 banka ile başlayacak altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ile vatandaşların hem kendileri kazanacak, hem de ülke ekonomisine katkıda bulunacak.

Daha önce de yastık altındaki altınları ekonomiye kazandırmak için bir çok çalışma yapıldığını hatırlatalım. Çünkü başka altın ve döviz bir yere ve vadeye bağlanmadan saklandığı zaman ekonomi için yeterince faydalı olmuyor. Aksine dolaylı olarak yabancı ülkelere katkı sağlıyor.

Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası nedir?

Altına Dayalı Kira Sertifikası Nedir
Altına Dayalı Kira Sertifikası, sertifika sahiplerine, gayrimenkulün kiralanmasından elde edilen kira gelirini, payları oranında dağıtmaktadır. Altına Dayalı Kira Sertifikasında kira geliri kira sözleşmesi uyarınca altın fiyatına endeksli olarak belirlenmekte olup yatırımcısına altın fiyatına endeksli Türk Lirası cinsi bir kira getirisi sağlamaktadır.

Altın Tahvili Nedir
Altın tahvili, diğer Devlet Tahvillerinde olduğu gibi, arkasında her hangi bir gayrimenkul işlemi olmayan, yatırımcısına, satın aldığı Tahvil karşılığında altın fiyatına endeksli Türk Lirası cinsi faiz geliri sağlayan bir yatırım aracıdır.

Bu iki yatırım aracının avantajları nelerdir?
Öncelikle altına dayalı kira sertifikası ve altın tahvili tamamen devlet koruması altındadır. Özellikle riski sevmeyen yatırımcılar için iyi bir seçenektir. Yatık altında ya da bankada vadesiz mevduatta veya kasalarda sakladığınız hiçbir getiri sağlamazken bu ihraç araçları ek getiri imkanı sunarak değişken oranlarda kazanç fırsatı sunar. Bir diğer önemli avantajı ise kesinlikle vergi avantajıdır. Bu sistemden elde ettiğiniz kazançlarınız stopaj vergisi sıfır olarak belirlenmiştir.

Ayrıca bir vadeye bağlansa da ani ihtiyaçlarınız anında nakite çevrilerek vadesinden önce bozdurabilir ve nakit karşılığını alabilirsiniz. İsterseniz vade sonunda nakden değil de fiziki altın olarak da talep edebilirsiniz.
Kimler Alabilir
Bu yatırım seçeneğini sadece bireysel yatırımcılar alabilecektir. Şuan için tüzel kişiliklerin altın tahvili ya da kira sertifikasına yatırım yapamayacaktır.

Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası Nasıl Alınır
Oldukça basit bir şekilde yatırım yapabileceğiniz altın tahvili ya da altına dayalı kira sertifikası için Hazine’nin yetkilendirdiği bankalar üzerinden satın alabilirsiniz. Güncel kurallar ve şartlar ile getiri oranları ve şartları için hazine.gov.tr adresini ziyaret ederek bilgi edinebilirsiniz. Bu adreste nasıl alınabileceği konusunda detaylara yer verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu