Bilgi

Aliexpress Gümrük Vergisi

Aliexpress yurt dışı ürünü temininde en çok tercih edilen bir platformdur. Her ne kadar aliexpress vergi konusunda bir kaç düzenleme yapılsa da halen fiyat olarak en uygun yerlerden birisi. Eskiden böyle bir uygulama yoktu. Daha doğrusu belirli bir limitlere kadar bu eticaret sitesi aracılığıyla verilen siparişler sorunsuz bir şekilde gelebiliyordu.

Aliexpress Vergi

Aliexpress siparişleri gerek bu alanda olan talebin artması ve dış ticareti birazda olsa kontrol altına alabilmek için bu tür işlemlerde vergi detaylandırılması getirildi. Bu sadece aliexpress için değil bir çok yurt dışı ticaret platformu için geçerli bir vergi türüdür. Aslında bu ülkeye ya da internet sitesine bakılmaksızın genel bir gümrük vergisidir. Bu nedenle herkes için geçerli bir türdür.

Aliexpress Gümrük Vergisi

Başta Aliexpress ve diğer siteler olmak üzere elektronik ortamda yapılan eticaret işlemleri gümrük vergisine tabi tutulmuştur. Avrupa Birliği(AB) bölgesinden gelen %18, AB harici (Çin,ABD vs) yerlerden gelenlerde %20 oranında gümrük vergisine tabi tutulacaktır. Tabi yurt içinde KDV uygulamasında olduğu gibi bazı ürünlerde de çeşitli istisnalar olabilir. Bu istisna vergi oranı üzerindendir. Örneğin ülkemizdeki KDV’ye tabi ürünlerden örnek verirsek, gıda, kitap gibi bazı ürünler daha düşük KDV’ye tabidir.

Tabi bu vergiler belirli şartlar ve ağırlıklar dahiline kadar geçerlidir. Çünkü ticari amaçlı talepler ve çok daha yüklü siparişler için ticaret kanunu uygulanır. Ayrıca aliexpress gümrük vergisi ürün tutarına bakılarak belirli limitin üstündeki rakamlarda gümrük vergisine ek olarak ÖTV ve KDV uygulanabilir. Bu ürün gurupları, limitler ve oranlar sürekli güncellenebileceği için buraya yazmak yerine Ticaret Bakanlığı sitesi kontrol edilerek takip edilebilir. Bunun için https://ticaret.gov.tr/ adresini ziyaret etmeniz gerekir.

Türkiye’de olmayan ürünler ve Türkiye’de olmayan iş fikirleri konumuzu okuyarak kendinize bir iş fırsatı yaratabilirsiniz.

Aliexpress Vergi Hesaplama

Aliexpress vergi hesaplama yöntemi oldukça basittir. Çünkü oranlar belli olduğu için hesaplaması da doğrudan ürün fiyatı üzerinden kolaylıkla hesaplanır. Kısa ve basit bir örnek vermek gerekirse;
100 TL’lik bir ürün sipariş ettiğiniz zaman: %20 oranında bir gümrük vergisi ve bunun üzerine de yüzde %20 lik bir ÖTV eklenmesiyle oluşur. Bunun üstüne de her yıl değişebilen sunum ücreti dediğimiz bir ücret ve damga vergisi ilave edilmesiyle nihai ürün bedeli ortaya çıkar ve size yansıtılır.

Tabi bu sadece aliexpress vergi hesaplama yöntemidir. Bunun haricinde daha satın alma aşamasına kargo, nakliye ve sigorta masrafları gibi bedeller size satın alma aşamasında yansıtılır. Bu oranlara dahil değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu