Bilgi

22 Ayar İşçiliksiz Bilezik Modelleri

22 ayar işçiliksiz bilezik modelleri yatırım amaçlı en çok tercih edilenler arasındadır. Çünkü hem ayarından dolayı (22 ayar), hem de işçiliğinin az olduğu için bozerken de değer kaybının az olacağı bilinen bir gerçek. Özellikle uzun dönemde ellerinde tutup ihtiyaç halinde bunu nakite dönüştürerek ihtiyaçlarında kullanmak için iyi bir sebeptir. Bilezik modellerine geçemeden önce 22 ayar yani, 22K ne demek inceleyelim.

22 Ayar Nedir?

Bilindiği üzere 22 ayar, bilezik modellerine en çok kullanılan ayar oranıdır. 22 ayar altın, 24 ayarın 22/24 oranı kadardır. Yani yaklaşık 22/24 = 0,916 milyeme denk gelen orandır. Daha kolay ifade etmek gerekirse; içindeki altın oranı yüksektir ve safa yakındır. Altından geri kalanı ise içinde bulunabilen bakır, nikel, gümüş gibi diğer madenler olabilir. Yukarıdaki oranlardan da anlaşılacağı üzere saf 24K altına en yakın olan model olduğu için fiyat değişimlerinden de en az etkilenendir. Takdir edersiniz ki altın ne kadar saf olursa değeri de o kadar yüksek olacaktır. Bu konuda daha önce Tam altın hakkında bilgi verirken de detaylı incelemiştik.

İşçiliksiz Bilezik Modelleri

Biraz da işçiliksiz bilezik modelleri konusuna değinelim. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz üzere insanlar yatırım yapmak için genelde altına ve bileziğe yönelirler. Kuyumcularda belkide en çok alınıp satılan altın türü bileziktir. Bunun bir çok sebebi var. Öncelikle uzun vade saklanabilmesi, aksesuar olarak kullanılması gibi sebepler yatıyor. Bu tercihler arasında da muhakkak en çok işçiliksiz bilezik modelleri tercih edildiğini görüyoruz.

Eğer daha önce kuyumcuya bilezik satmak için gittiyseniz size bir işçilik bedeli ya da parası diye yansıtılan yani fiyattan düşülen bir değer görürsünüz. İşte bunlara en az şekilde maruz kalmak için kesinlikle 22 ayar işçiliksiz bilezik modelleri tercih etmeniz gerekir.

Karar vermeden önce satarken zarar etmeyen bilezik modelleri hakkında mutlaka bilgi almanız gerekir.

Bilezik Almak İçin Uygun Bir Zaman mı?

Altın, her zamanın önemli bir yatırım aracı olmuştur. Sadece kuyum sektöründe değil, finansal araçlar arasında da önemli bir yer tutmaktadır. Altın fiyatlarına baktığımız zaman her dönem yükseliş gösteriği de aşikar.Kısa vadeli al sat için uygun olmasa ad uzun vadeli yatırım için önemli bir yere sahiptir. Halk ekonomisine baktığımızda da en çok altın tercih edilir. Özellikle bayanların tercihinde bileziklerin, yüzüklerin, kolyelerin önemli bir yer tuttuğunu görüyoruz. Bunlar arasında da 22 ayar işçiliksiz bilezik modelleri yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu